Antalya Tarihi

 

Antalya-Tarihi

Her yıl tatilcilerin akın ettiği Antalya, hem doğal güzellikleri, hem de muhteşem denizinin yanı sıra tarihi dokuları ile de tercih ediliyor. Yüzölçümü yaklaşık olarak 20.723 km2 olan Antalya Akdeniz’e kıyısı bulunan bir turizm şehridir. Tarihteki adı “Attalos Yurdu” olarak bilinen bu şehir II. Attalos tarafından kurulmuş olup, Bergama Krallığı’nın son bulması ile bağımsız bir dönem geçirmiştir. Ardından korsanlar tarafından ele geçirilse de, tarihler M.Ö. 77’yi gösterdiğinde Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma’ya dâhil edilmiştir.

M.S. 130 yıllarında Hadrianus tarafından ziyaret edilen Atteleia, zamanla gelişme ve ilerleme kaydeden bir şehir haline gelmiştir. Fakat en büyük gelişmesini Türklerin eline geçtikten sonra kaydeden Antalya, her geçen gün daha modern bir yerleşim haline gelmiştir. Fakat bu modern yerleşmelerin antik kentin üzerine yapılmış olması tarihi eserlerin büyük ölçüde gün yüzüne çıkmasına engel oluyor. Bu yüzdendir ki, Antalya’da antik çağa ait çok fazla esere rastlanmıyor. Bilinen ve belki de ilk rastlanılan tarihi dokulardan biri liman mendireğinin küçük bir kısmı ve onu çevreleyen surdur. Daha sonra parkın dışında kalan surların restore edilmesi ile Antalyalılara hediye edilen Hadrian Kapısı Antalya’ya dair bilinen ve en etkileyici antik çağa ait eserlerden biridir.

Bütün bu bilgilerin yanı sıra yapılan arkeolojik kazılar gösteriyor ki, Antalya’da bundan tam 40 bin yıl önce yaşayan insanlar vardı ve M.Ö. 2000 yılından bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı. Bunlardan bazıları sırasıyla, Hitit, Pamphlyia, Lykia, ve Kilikya olarak devam ederken, sonraları Roma Devleti burada hüküm sürmeye başladı. II. Ve III. Yüzyılda altın çağını yaşayan ve o dönemde Pamphlyia adıyla bilinen Antalya’nın, V. yüzyıl sonlarına gelindiğinde o ihtişamından eser kalmamıştı. 1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına dâhil edilmesi ile birlikte zamanla şekillenmeye ve daha modern bir hal almaya başlayan Antalya, kaydettiği ilerlemeler sayesinde günümüze kadar gelebilmiş ve en gözde tatil kentlerinden biri haline gelmiştir. Tatil için Antalya’yı tercih edenler muhteşem denizine ve mis gibi havasına doyarken, aynı zamanda da kültürel bir doyum da ulaşıyor.