Antalya`da Gezilecek Yerler

Düden Şelalesi

Gezilecek-yerlerAntalya denilince ilk akla gelen doğal güzelliklerden biri hiç şüphesiz Düden Şelalesidir. Ana kaynağı Kırkgöz mevkisi olan bu şelale 20 metre yükseklikten dökülür ve görenlerin bu tabii güzellik karşısında etkilenmemesi mümkün değildir.

Antalya’nın meşhur Lara Plajı yolu üzerinde bulunan ve şehrin güneydoğusunda yer alan Düden Şelalesi 40 metrelik falezlerden dökülürken oluşturduğu manzara gerçekten muhteşem ve eşsizdir. Antalya’ya yolunuz düşerse mutlak suretle görmeniz gereken yerlerden biri olan bu şelaleyi, görmeye gittiğiniz için asla pişman olmazsınız.

 

 

Kurşunlu Şelalesi

Gezilecek-yerler2Yine Antalya’nın görülmesi gereken tabiat güzelliklerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi, Isparta yolunun 7. Kilometresinden sonra gelir. Antalya’nın en çok ziyaretçi akınına uğrayan yerlerinden biri olan bu şelaleyi izlerken kendinizi Harikalar Diyarı’nda gibi hissedebilirsiniz. Yemyeşil ve derin bir vadi içinde yer alan bu şelalenin dilerseniz etrafını da gezmeniz mümkün. Bunun için yapacağınız yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş sırasında karşılaşacağınız küçük göletlerde farklı balık türleri de görebilirsiniz. Yıllardır birçok film ve diziye ev sahipliği yapan Kurşun Şelalesi’ne kolaylıkla toplu taşıma ile ulaşabilir ve her anından keyif alacağınız birkaç saat geçirebilirsiniz.

 

 

Ariassos

Gezilecek-yerler3Antalya ve Burdur otoyolunda seyir halindeyken 48. Kilometresinden sola dönerek 1km. daha gittikte sonra ulaşabileceğiniz Ariassos, bir dağın yamacında kurulmuş görülmeye değer bir tarihi yapıdır.

Eğer Antalya’ya sadece deniz ve güneşten faydalanmak için değil, bölgenin tarihine ışık tutan yerleri ve tabii güzelliklerini de görmek için geldiyseniz Ariassos’a uğramadan gitmemelisiniz. İçinde bulundurduğu hamamları ve kaya mezarları özellikle görülmeye değerdir. Vadinin girişinde sizi karşılayan ve kentin tarihine ışık tutan en gösterişli eserlerden biri olan giriş kapısı, Roma devrinden kalmıştır. 3 kemerli olan bu kapının doğal olarak 3 girişi bulunduğundan halk arasında “3kapı” olarak da anılır. Ariassos’u bu kadar ilginç kılan özelliklerinden bir diğeri de, yarısından fazlasının son derece göz kamaştırıcı olan anıtsal mezar olarak bilinen nekropolis kalıntılarından oluşmuş olmasıdır.

 

 

Karain Mağarası

Gezilecek-yerler4Sadece Antalya’nın değil ülkemizin de en büyük mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Antalya’nın Yağca Köyü sınırları içerisindedir. Bu mağarayı ilginç kılan özelliklerinden biri de, yapılan araştırmaların günümüzden tam 500.000 yıl öncesine kadar burada yaşam olduğuna dair.

 Bu özelliği ile içerisinde insan yaşayan en büyük mağara olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Tapınak olarak da anılan Karain Mağarası, en verimli dönemini Paleolitik çağda yaşamıştır. Döneminde sürekli yerleşim alanı olarak kullanıldığından tarihe ışık tutan kalıntıları da bünyesinde bulundurmaktadır. Mağarayı ziyaret etmek için içine girdiğiniz andan itibaren kendinizi adeta o dönemin içinde hissedeceğiniz kadar büyülü bir atmosfere sahip olan Karain Mağarası, meraklılarını bekliyor. Son derece uygun giriş fiyatları ile istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

 

 

Dim Çayı

Gezilecek-yerler5Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve oranın tabii güzellikleri arasında sayılan Dim Çayı görülmeye değer yerlerdendir. Alanya’ya bağlı olan Akçatı Köyü’nde bulunan bu muhteşem çay, bünyesinde barındırdığı birçok alanla herkesin zevkine hitap edebiliyor.

 Örneğin Alanya merkeze 15 km uzaklıkta olan Dim Çayı’nda isterseniz piknik yapabilir, isterseniz yemeğinizi çayın kenarında konumlanmış olan restaurantlarda yiyebilir ya da pansiyonlarda konaklayarak dinlenebilirsiniz. Sessizliği ve doğal güzellikleri açısından sakinliğe ve huzura ihtiyacı olanların, kendini dinlemek ve doğayla baş başa kalmak için tercih ilk adreslerden biridir Dim Çayı. Sakin tatilinize biraz adrenalin katmak istiyorsanız, çayın üst kısımlarında rafting bile yapabilirsiniz. Yani hem sakinliği hem de huzuru bir arada bulabileceğiniz Dim Çayı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.